Roger Federer (vľavo) a Rafael Nadal urobili tento šport veľmi populárnym spolu s Novakom Djokovičom

Vďaka výhodám mocnej Veľkej 3 je tenis teraz veľmi obľúbeným športom. Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovic, ktorí medzi sebou zdieľajú ohromujúcich 52 titulov Slam, očarili svojimi schopnosťami, umením, bojovnosťou a správaním nespočetných fanúšikov.

dlhá tenisová hra

Tenis sa teraz rozšíril do všetkých kútov sveta a každým dňom priťahuje nových fanúšikov. Aby ste dokázali naplno oceniť šport a jeho najväčších šampiónov, musíte sa naučiť základné pravidlá hry.

Tento článok vám pomôže prehĺbiť si znalosti o sadách v tenise - základnom murive v tenisovom zápase.

1. Koľko hier je v sade tenisu?

PRE: Aby sme pochopili základy bodovania tenisu, musíme najskôr pochopiť, čo to hra vlastne je. Séria bodov je hra a prvý, kto získa štyri body, ju získava za predpokladu, že súper má o dva body menej ako on.

V tenise sa hra začína na 0 alebo „láska“ a ďalšie tri body sú popísané ako 15, 30 a 40. Ak sú títo dvaja hráči uzamknutí na 40–40, potom sa to nazýva dvojka. Ďalší bod sa nazýva výhoda. Ak sa hráčovi podarí previesť tento bod výhody, hra je jeho.

wii športové tenisové triky

Set je séria hier hraných striedaním podania medzi dvoma súťažiacimi v zápase. Prvý, kto vyhrá šesť hier v sete, s rozdielom najmenej dvoch, vyhrá set, napr. 6: 4.

V prípade, že jeden hráč vyhrá šesť hier a ostatných päť, je rozhodujúca ďalšia hra. Ak vedúci hráč môže získať aj ďalšiu hru, set je jeho so skóre 7-5. V prípade, že obaja zostanú vyrovnaní 6: 6, hrá sa tie-break, kde ten, kto ako prvý dosiahne sedem bodov s rozdielom dvoch, vyhrá tie-break a prisúdi mu set skóre 7: 6.

2. Koľko setov sa hrá v tenisovom zápase?

PRE: Súpravy sú to, čo tvorí zápas. V závislosti od turnaja môže ísť o zápas na sety najlepších z piatich alebo zápas o sety najlepších z troch.

bedmintonová štvorhra

Vo formáte najlepších z piatich, prvý hráč, ktorý vyhral tri sety z maximálne možných piatich klincov zápasu. Podobne vo formáte best of three, prvý hráč, ktorý vyhral dva sety z maximálnych troch možných, strčí do vrecka.

Prečítajte si tiež: Vysvetlené pravidlá bodovania tenisu

3. Koľko setov je potrebných na víťazstvo v tenise?

PRE: Rôzne turnaje sa riadia rôznymi pravidlami. Pochopenie toho, ktoré turnaje sa riadia akými pravidlami, má zásadný význam.

Grand Slamy tj. Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open sa riadia najlepším formátom z piatich pre mužov. Na olympijských hrách je finále dvojhry mužov zápasom z piatich najlepších zápasov.

Davis Cup sa tiež riadil týmto pravidlom, čo spôsobilo niekoľko vyčerpávajúcich stretnutí. Od roku 2019 sa však Davisov pohár uchýlil k novému kratšiemu formátu, pričom zápasy sú len najlepšie z troch.

Od tohto roku prijímajú Slams tiež zmeny, aby znížili stres hráčov. Australian Open sa v tomto roku rozhodlo pre konečný set-tie-break, keď prvý za víťaza dosiahol 10 bodov s rozdielom dvoch bodov od svojho súpera. Wimbledon oznámil, že tie-break sa bude hrať, ak budú hráči v poslednom sete zhodne na úrovni 12-12.

US Open má už od roku 1970 zavedený systém tie-breaku posledného setu. French Open zostáva jediným Majorom, kde v poslednom sete nebude povolený tie-break.

tenis milujú všetci

Všetky ostatné zápasy mužov na profesionálnom okruhu, vrátane 9 turnajov ATP Masters 1000 a finále ATP, sú zápasmi z troch setov.

Ženy, naopak, musia súťažiť v najlepšom z troch formátov všade, vrátane štyroch Slamov.

Je to ďaleko od spred takmer dvoch desaťročí, keď ženy mohli vo finále majstrovstiev roka končiacich zápasov hrať v piatich najlepších zápasoch. Od roku 1984 do roku 98 sa hrával v rozšírenom formáte, až kým sa od roku 1999 nezaviedol formát tri z troch, čo pripravilo pôdu pre rýchlejšie zápasy.

Populárna Problémy

Beh Acapulca Lorenza Musettiho ukončil v sobotu Stefanos Tsitsipas bez väčšieho rozruchu.

Neohrozená Markéta Vondroušová s číslom 233 obsadila pozoruhodný týždeň vo veľkom štýle víťazstvom na Ladies Open Biel Bienne.

Ako cvičiť bez vstupu do telocvične. Často odporúčané tipy na cvičenie sú: „Pripojte sa k posilňovni!“ Ale nie každý má rád telocvične. Môžu byť drahé, nepohodlné alebo neodkladné. Mnohí neradi cvičia pred davom. Niektoré ...

Bývalý wimbledonský šampión Pat Cash vítal Novaka Djokoviča za jeho schopnosť neustále zlepšovať rôzne aspekty svojej hry.

Novak Djokovič urobil ďalší obrovský krok vo svojom pochode k nesmrteľnosti tým, že vo finále Wimbledonu 2021 porazil Matteo Berrettiniho 6-7 (4), 6-4, 6-4, 6-3.